fbpx

Austrālijā

Estonian Flag
LinAs Australia Logo

Ceļo, strādā un mācies Austrālijā

Augstākās izglītības iegūšana Austrālijā - kā to finansēt?

Augstākās izglītības iegūšana Austrālijā - kā to finansēt?

Iestāšanās augstskolā vai skolas maiņa cilvēkam nav ikdiena pat mītnes zemē, nemaz nerunājot par studiju sākšanu ārzemēs, īpaši, ja tās iecerētas otrpus zemeslodei.

Šāda izvēle ir ļoti nozīmīga un, iespējams, papildus vēlmei mācīties jāpiemīt arī drosmei un piedzīvojumu garam.

Sāc ar plānu

Ja patiesi vēlaties iegūt eksotisku mācību pieredzi, prātīgi ir sākt ar plānu.

Pirmkārt, protams, jums jāzina, ko vēlaties mācīties. Skolu un kursu izvēle ir ļoti plaša un tajā grūti orientēties pat vietējiem iedzīvotājiem. Tāpēc vieglāk un ērtāk ir meklēt kursus ar izglītības aģentūru starpniecību, kuras parasti par to papildu maksu neprasa, tādējādi studenta izmaksas nepalielinās.

Stipendijas

Lai gan lielākā daļa stipendiju ir paredzētas vietējiem studentiem, ir arī dažas iespējas bakalaura un maģistra programmās ārvalstu studentiem.

Austrālijas skolās ir divu veidu stipendijas. Vienas izklausās pēc atlaižu piedāvājumiem – piemēram, visiem jaunajiem studentiem noteiktā periodā un no noteikta reģiona 30 % atlaide. Pēc Covid-19 pandēmijas augstskolas veido šādus piedāvājumus, lai atkal piesaistītu ārvalstu studentus.

Citi īpaši piedāvājumi mēdz būt Eiropas studentiem. Starptautiskās universitātes ir ieinteresētas, lai studentu sastāvs būtu daudzveidīgs, tā ir daļa no viņu pārdošanas stratēģijas. Tā kā Austrālijas augstskolās ir maz eiropiešu, salīdzinot ar lielajām ķīnas un indijas iedzīvotāju kopienām, dažkārt tiek izteikti labvēlīgāki piedāvājumi tieši studentiem no Eiropas.

Augstākās izglītības iegūšana Austrālijā - kā to finansēt?

Privātās vai valsts augstskolas?

Privātās vai valsts augstskolas?​

Ir vērts izvērtēt privāto augstskolu piedāvājumus, jo Austrālijas valsts augstskolas vietējiem iedzīvotājiem tiek dotētas. Proti, vietējais students, pateicoties valsts atbalstam, var apmeklēt skolu par 4-5 reizes lētāku cenu, tamdēļ tajās jau tagad ir daudz studentu un tikai tie, kas vēlas maksāt augstāku cenu ir no ārvalstīm.

Savukārt privātās augstskolas ir vērstas tieši uz ārvalstu studentiem, un viņu vēlme ir būt pievilcīgām starptautiskām mācību iestādēm. Tā kā šīs skolas parasti nav starp 100 labākajām universitātēm pasaulē, atvases no turīgām Āzijas ģimenēm uz tām neplūst, un, lai paliktu tirgū, cenas ir jāsaglabā zemākas kā valsts augstskolās. Tas dod iespēju arī studentam ar mazākiem finanšu resursiem iegūt augstāko izglītību Austrālijā.

BUDŽETS

Budžets

Nākamais nozīmīgais jautājums ir budžets.

Pirmkārt, jāvēro, kāda ir šī brīža situācija darba tirgū, kādas tiek piedāvātas algas un līdzīgi. Visvieglāk ir atrast darbu ēdināšanas un apkalpošanas sektorā. Darbs restorānos un kafejnīcās ir īpaši piemērots studentiem elastīgā grafika dēļ, un, kas ir īpaši svarīgi – vakara, brīvdienu un svētku maiņas ir ievērojami augstāk atalgotas un sniedz lielisku iespēju studentiem papildus nopelnīt.

Līdz 2022.gadam ieceļotāji ar studentu vīzu (valodu un specializācijas kursi, bakalaura un maģistra studijas) mācību periodā varēja strādāt 20 stundas nedēļā. 2022. gadā šis nosacījums tiks atcelts ļaujot strādāt pilnu slodzi. Plānots, ka tas būs spēkā līdz 2023.gada vasarai, bet pat gadījumos, kad studenti pamatdarba vietā strādā 20 stundas, ja ir vēlēšanās, parasti tiek atrastas iespējas kā vēl papildus nopelnīt – haltūras, individuāli pasūtījumi, papildus darbi un līdzīgi. Aprēķini veikti atbilstoši šobrīd spēkā esošajai atļaujai strādāt pilnu darba nedēļu.

Vissaprātīgāk ir izvēlēties darba laiku visdārgāk apmaksātajos periodos, lai ienākumi būtu pēc iespējas lielāki. Kalendārā gada griezumā, parasti mācību laiks ir 40 nedēļas, kurā pamīšus ir 12 nedēļu mācību pārtraukumi, kuru laikā ļauts strādāt bez laika ierobežojumiem (pat ja valdības šī brīža koncepcija tiks atcelta). Un, lai gan daži, iespējams, šajā periodā vēlēsies strādāt 60 darba stundas nedēļā, aprēķinos joprojām tiek izmantota 40 stundu darba nedēļa.

Darba samaksa

Atalgojums mēdz būt ļoti atšķirīgs atkarībā no tautības un reģiona, kurā strādājat – stundā no 25 AUD līdz 55 AUD (valsts svētku dienās). Pieņemsim, ka vidējā darba samaksa būs 30 AUD stundā, kas veido nedēļas algu 900 AUD par 30 nostrādātām stundām un 1200 AUD par 40, kopumā 36 000 – 48 000 AUD par 40 mācību nedēļām gadā.

Kā minēts iepriekš, mācību pārtraukuma periodos, kas ir atlikušās 12 nedēļas, arī rēķināsim 40 darba stundas nedēļā ar vidējo algu 30 AUD stundā. 30 x 40 atkal ir 1200 AUD nedēļā, un 14 400 par 12 nedēļām. Daļa programmas dalībnieku šajā periodā izvēlas strādāt vairāk un veidot papildus ietaupījumus.

Tas veido bruto ienākumus 50 400 – 62 400 AUD gadā, atstājot jums 44 289 – 51 969 AUD pēc nodokļu nomaksas atkarībā no tā, vai mācību laikā strādājāt 30 vai 40 stundas nedēļā.

Darba

Mājoklis

MĀJOKLIS

Īres maksa – ja izvēlaties kopīga dzīvokļa īri, cenas atšķirsies atkarībā no vietas un aprīkojuma. Piemēram, Kvīnslendas universitātes dzīves izmaksu sarakstā norādīts, ka neliela vienvietīga istaba var maksāt no 170 AUD, bet var sasniegt arī vairāk kā 500 AUD nedēļā. Sidnejā jārēķinās ar vismaz 250-350 AUD nedēļā.

Tādējādi ikgadējās nomas izmaksas ir 13 000 AUD, ja cena ir 250 AUD nedēļā.

SADZĪVES IZMAKSAS

Sadzīves izmaksas

Pārtika un pirmās nepieciešamības preces 100 AUD nedēļā (dzīvojot taupīgi) = 5 200 gadā.

Sabiedriskais transports 50 AUD nedēļā (ja skola un darbs ir tuvu, tad mazāk) = 2 600 gadā.

Telefons un internets 10 AUD nedēļā = 520 gadā.

Apģērbs un apavi (izvēloties lētākus veikalus, piemēram, Kmart un BigW, vai lietoto preču iegādi) – arī sadalām nedēļās, lai būtu viegli sekot nedēļas izdevumiem – 10 AUD nedēļā = 520 gadā.

 Lai segtu mācību maksu, bieži nākas taupīt uz izklaidēm, īpaši, ja runa ir par akadēmisko augstāko izglītību. Tas nozīmē, ka pamatā jāizvēlas bezmaksas izklaižu piedāvājumi, piemēram, dabas baudīšana, pārgājieni, pastaigas pludmalē, bezmaksas TV, YouTube un ballītes draugu lokā.

Par to aprēķinam pievienojam 25 AUD nedēļā vai 1300 gadā. Par šo naudu var arī dažas reizes gadā iznomāt auto un doties ceļojumā uz tālākām skaistām vietām.

Tādējādi kopējās izmaksas gadā ir 23 140 AUD, atņemot tās no mazākās aprēķinātās ienākumu summas, paliek pāri 21 149 AUD, ko iespējams izmantot mācību maksas segšanai.

Studiju maksa

Vairumā gadījumu labas kvalitātes augstākās izglītības iestāžu maksa sākas no 20 000 AUD gadā. Situācijā, ja students var strādā tikai 20 stundas nedēļā, visu finansēt pašam var būt pagrūti. Daļējas stipendijas var tikt piešķirtas studentiem ar ļoti labiem mācību sasniegumiem. Iespējams, vēl vairāk būs jāpārskata tēriņi. Tomēr ir arī gadījumi, kad izdodas atrast kādu labu universitātes piedāvājumu pat par 15 000 AUD gadā, bet tas nenotiek bieži.

Strādājot pilnu slodzi, maksa par augstākās izglītības programmām un pat maģistra studijām nav problēma.

Ja vēlies apgūt kādu akadēmisko programmu nemaksājot pilnu summu, ir jāveic liels izpētes darbs, lai izzinātu kurā mācību iestādē visdrīzāk varētu pretendēt uz stipendiju.

Ja, piemēram, gada maksa ir 25 000 AUD un izdodas saņemt 30 % stipendiju, tad arī strādājot 20 stundas nedēļā un dzīvojot taupīgi var iegūt bakalaura izglītību kādā Austrālijas augstskolā.

Ir vērts arī zināt par vēl vienu veidu kā ietaupīt studiju maksu par bakalaura grāda iegūšanu. Ja jums ir atbilstošas programmas Austrālijā iegūts VET mācību (koledžas / arodskolas līmeņa) diploms, to iesniedzot augstskolai, mācības iespējams uzsākt uzreiz otrajā kursā. Šādu risinājumu piedāvā vairākas augstskolas dažādās mācību programmās. Tādējādi iespējams ietaupīt izmaksas par pirmo bakalaura studiju gadu, jo VET kursi ir 2-3 reizes lētāki kā studijas un atlicināt naudu nākamā gada studiju maksai.

Lai šādu iespēju izmantotu, pirmkārt, precīzi jānoskaidro, kuras augstākās izglītības mācību iestādes to piedāvā un sadarbībā ar kurām koledžām/arodskolām, bet tas ir veids, kā gadu ievērojami samazināt savas izmaksas.

Studiju maksa​

Aprēķins

APRĒĶINS

Pirmais gads koledžā / arodskolā 6000 AUD.

Bakalaura grāda otrais gads universitātē 20 000 AUD.

Bakalaura grāda trešais gads universitātē 20 000 AUD.

Kopā bakalaura izglītība 46 000 AUD / vidējās izmaksas par vienu gadu 15 333 AUD.

Ja universitātē mācās visus trīs gadus, tad kopējās izmaksas 60 000 AUD.

Ir vērts atcerēties, ka pēc augstākās izglītības iegūšanas Austrālijā jūs drīkstat pieteikties Graduate Work vīzai (485), kuras termiņš ir no diviem līdz pieciem gadiem (atkarībā no universitātes atrašanās vietas un iegūtās izglītības līmeņa), un kuru saņemot ļauts strādāt bez laika ierobežojuma.

Ja kopējo studiju maksu dala arī ar 485 vīzas gadiem (kuru laikā maksa par studijām vairs nav jāveic, bet ir iespēja saņemts pilnas darba slodzes atalgojumu), vidējās aprēķinātās mācību gada izmaksas kļūst ievērojami mazākas.

Tagad, ir iespēja salīdzināt:

  • 6 gadu mācības koledžas / arodskolas līmeņa kursos ar vidējo gada maksu 6000 AUD
  • vai 6 gadu periods, kurā pirmajos 3 gados iegūta bakalaura izglītība (kā aprēķinājām vidēji gada maksa 15 333 AUD) un atlikušajos 3, ļauts strādāt ar absolventu vīzu.

 

Lai gan augstākās izglītības izmaksas joprojām ir lielākas, otrā izvēle piedāvā daudz plašākas un drošākas karjeras un pastāvīgās uzturēšanās atļaujas saņemšanas iespējas, kā arī augstāku dzīves kvalitāti gan Austrālijā, gan citur pasaulē.

Aptuvenais valūtas kurss: 1 AUD = 0,65 EUR / 100 AUD = 65 EUR

Nav svarīgi vai vēlies piedalīties vasaras nometnē, nepieciešams gads atpūtai un pārdomām (gap year), vēlies iegūt darba pieredzi ārzemēs vai apgūt ko jaunu

Austrālija sniedz un vienmēr sniegs unikālu pieredzi ,un ir sasniedzama vairāk cilvēkiem kā tu domā

Pielikumā buklets, kurā aprakstījām atbildes uz biežāk uzdotajiem jautājumiem par to kā nokļūt Austrālijā un kā jaunam cilvēkam to izbaudīt vislabāk.

Ja būs interese uzzināt vairāk ,tieši par savām iespējām, komunikāciju nodrošinām latviešu, lietuviešu, igauņu, angļu un krievu valodās.

Atceries, tas ir bezmaksas   

Booklet Registration